Հարգելի համանախագահներ,
ողջունում եմ ձեզ Երեւանում՝ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ:
Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն կունենանք քննարկելու Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Եվրոպական խորհրդարանի միջեւ համագործակցության նոր հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Օրեր առաջ Բրյուսելում ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ գործընկերության հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը նոր էջ է բացում երկկողմ հարաբերությունների պատմության մեջ:
Հայաստանն անկախությունից ի վեր մշտապես հայտարարել է, որ Եվրոպական միության հետ սերտ համագործակցությունը երկրի առաջնային ուղղություններից մեկն է: Եվրոպական միությունը նախ եւ առաջ արժեքների հանրություն է, որը մենք պաշտպանում ու կիսում ենք: Եվրոպական մոդելով Հայաստանի պետականության կառուցումն ու ամրապնդումը մեր գիտակցված ընտրությունն է, եւ այդ գործընթացն անշրջելի է: Ապացույցը՝ տարիներ շարունակ եվրոպական կառույցների հետ սերտ համագործակցությունն է եւ Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը, որն ուղղված է Հայաստանի ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, պետական կառույցների ամրապնդմանը, հանրային կառավարման բարեփոխմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական համակարգի անկախության ապահովմանը, խոսքի ազատության երաշխավորմանը եւ այլն: Սա հսկայածավալ աշխատանք է, որ կատարվել է, եւ որի համար մենք շնորհակալ ենք: Գոհունակությամբ կարող եմ նշել, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր երկրին հաջողվեց գրեթե ամբողջովին իրագործել 2015թ. ստանձնած պարտավորությունները:
Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը մեր փոխգործակցության նշանակալի զարգացումներն ու առաջիկա անհրաժեշտ քայլերն ուղենշող փաստաթուղթ է՝ խարսխված մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների, ժողովրդավարության ու իրավունքի գերակայության վրա: Այս համաձայնագիրը մեզ հնարավորություն կտա նոր թափ հաղորդել մեր պետության եւ հասարակության արդիականացմանն ուղղված համատեղ ջանքերին: Այն կընդլայնի լայնածավալ բարեփոխումների օրակարգը: Հավատացած եմ, որ այս ուղղությամբ տարվող Հայաստանի եւ Եվրոպական միության մեր գործընկերների հաստատակամ քայլերը կհանգեցնեն մեր հասարակությունների առավել մերձեցմանը: Մենք պետք է համատեղենք մեր ջանքերը ԵՄ-Հայաստան համագործակցության այս նոր փուլում արդյունավետ աշխատելու համար: Այս առումով, ես մեծապես կարեւորում եմ Եվրոպական խորհրդարանի եւ Ազգային ժողովի համագործակցության խորացումը: Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ՝ կանեմ հնարավորը՝ կառուցողական երկկողմ եւ բազմակողմ նախաձեռնություններին Հայաստանի խորհրդարանի ակտիվ մասնակցությունը երաշխավորելու համար:
գտնվելով քաղաքակրթությունների խաչմերուկում՝ Հայաստանը համագործակցության կամուրջներ ունի ինչպես հարեւան երկրների, այնպես էլ տարբեր ձեւաչափերում գործող միջազգային կառույցների հետ՝ ի նպաստ մեր երկրի զարգացմանն ու տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը: Մեր գործընկերները Հայաստանը մատնանշում են որպես տարբեր ինտեգրացիոն կառույցները մերձեցնող երկիր, որն առաջնորդվում է շահերի հաշտեցման, համադրման եւ համագործակցության ոգով: Իմ խորին համոզմամբ՝ մեր համագործակցության իրավական նոր հիմք հանդիսացող համաձայնագրի ստորագրումը բոլորիս հաջողությունն է:
կուզենայի անդրադառնալ նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին:
Տարածաշրջանում խաղաղության ու կայուն զարգացման հասնելու մեր ձգտումը եվրոպական գործընկերների հետ միասնական է: Կարեւոր է, որ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը եւս մեկ անգամ վերահաստատում է Եվրոպական միության հանձնառությունն աջակցելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ԼՂ հակամարտության հանգուցալուծման ջանքերին:
Չնայած, որ Ադրբեջանը մշտապես փորձում է խեղաթյուրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ դրա խաղաղ կարգավորման էությունը, միեւնույն է, դրա կարգավորումը հիմնված է միջազգային երեք սկզբունքների` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա, որոնք ընկած են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային մանդատ ունեցող միակ կառույցի հայտարարությունների հիմքում:
Միջազգային հանրության դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ արտահայտված է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարություններում: Այս առումով, հակամարտության լուծումն առանց ԼՂ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացման անհնար է: Հայաստանը միշտ եղել եւ մնում է հավատարիմ խաղաղության ամրապնդման եւ կայուն զարգացման իր տեսլականին:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերն արդի միջազգային հարաբերությունների համակարգում՝ մենք պատրաստակամ ենք շարունակել երկխոսությունը մեր եվրոպացի գործընկերների հետ խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափերում:

Многоуважаемые сопредседатели,
приветствую вас в Ереване в связи с проведением 17-го заседания Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения.
Рад, что сегодня нам представится возможность обсудить новые возможности и перспективы сотрудничества между НС РА и Европарламентом.
Подписанное на днях Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС – амбициозный   документ, открывающий новую страницу в истории двусторонних отношений.
Армения со дня независимости всегда заявляла, что тесное сотрудничество с Евросоюзом – одно из приоритетных направлений страны. Евросоюз прежде всего общность ценностей, которые мы защищаем и разделяем. Созидание и укрепление государственности Армении по европейской модели – наш осознанный выбор, и этот процесс необратим. Доказательство – многолетнее тесное сотрудничество с европейскими структурами и оказываемое Евросоюзом Армении   содействие, направленные на институциональное развитие, укрепление государственных структур, реформирование общественного управления, борьбу с коррупцией, гарантирование свободы слова и др. Выполнена огромная работа, за которую мы благодарны. С удовлетворением могу отметить, что за два последних года нашей стране удалось почти полностью реализовать взятые в 2015 г. обязательства.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве – документ, определяющий предстоящие значительные изменения и необходимые шаги нашего взаимодействия, опирающийся на права и основные свободы   человека, демократию и верховенство закона. Это соглашение позволит нам придать новый импульс совместным усилиям по модернизации нашего государства и общества. Оно расширит повестку масштабных реформ. Убежден, твердые шаги Армении и наших коллег ЕС в этом русле приведут к еще  большему сближению наших обществ. Мы должны совместить наши усилия на этом новом этапе сотрудничества ЕС – РА. В этом аспекте я придаю особую важность углублению сотрудничества Европарламента и Национального Собрания. Как Председатель НС РА гарантирую активное участие парламента Армении в конструктивных двусторонних и многосторонних инициативах.
находясь на перекрестке цивилизаций, Армения налаживает мосты сотрудничества как с соседними странами, так и с действующими в различных форматах международными структурами – в интересах развития нашей страны и упрочения мира в регионе. Наши партнеры указывают Армению как сближающую различные интеграционные структуры страну, действующую в духе согласования, координации интересов, сотрудничества. По моему глубокому убеждению, подписание соглашения, являющегося новой правовой основой нашего сотрудничества, - наш общий успех.
хотел бы обратиться также к проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Наше стремление к достижению мира и устойчивого развития в регионе едино с европейскими партнерами. Важно, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС – РА еще раз подтверждает обязательство Евросоюза содействовать усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в развязке НК-конфликта.
Несмотря на то, что Азербайджан постоянно пытается исказить суть НК-конфликта и его мирного урегулирования, его урегулирование опирается на три международных принципа – неприменение силы или угрозы силы, территориальную целостность и право народов на  самоопределение, которые лежат в основе заявлений сопредседателей МГ ОБСЕ – единственной имеющей международный мандат на урегулирование конфликта структуры.
Позиция международного сообщества по НК-проблеме выражена также в принятом главами трех стран-сопредседателей МГ ОБСЕ заявлении. В этом плане разрешение конфликта без реализации права народа Арцаха на свободное самоопределение невозможно. Армения всегда была и остается приверженной своему видению упрочения мира и стабильного развития.
Осознавая важную роль парламентской дипломатии в системе современных международных отношений, мы готовы продолжать диалог с нашими европейскими партнерами в различных парламентских форматах.
Еще раз приветствую вас и желаю плодотворной работы.